Gyakran ismételt kérdések
Mi a légi betegszállítás magánszemélyeknek?
A légi betegszállítás speciális orvosi segítségnyújtás és szállítás, amely különböző, speciális hordággyal és orvosi felszereléssel ellátott légijárművekkel történhet. Primer mentés és/vagy rövidebb távolságok esetén jellemzően metőhelikopterrel, szekunder transzport és/vagy hosszabb távolságok esetén merevszárnyú speciális mentőrepülőgépekkel történik a szállítás. A megfelelő szállító eszköz kiválasztása függ a beteg állapotától és a szállításhoz szükséges repülési idő hosszától.
A TrustAir Aviation nemzetközi viszonylatban szervez légi betegszállítást, orvosi kísérettel merevszárszárnyú repülőgépekkel.
Milyen körülmények között lehet szükség légi betegszállításra?
Súlyos sérülések, egészségkárosodás esetén, kórházi kezelést követően, ha a beteg állapota megköveteli a hordágyon, orvosi felügyelettel történő szállítást, illetve amikor a földi szállítás nem megfelelő vagy nem biztosítható a beteg számára atraumatikus módon (távolság és/vagy egyéb körülmények miatt). Azaz a beteg állapota miatt akár rövidebb távon is indokolt lehet a légi betegszállítás.
Milyen típusú légijárműveket használnak betegszállításhoz?
Különféle légijárművek jöhetnek szóba, például speciálisan felszerelt mentőrepülők vagy kereskedelmi járatok, attól függően, hogy a beteg állapota mit tesz szükségessé, mit indokol.
Mennyi idő alatt szervezhető meg egy légi betegszállítás?
A sürgősségtől függően akár néhány órán belül is megoldható a szervezés, de a részletek minden esetben további tényezőktől is függhetnek, mint pl. a helyszíntől, a beteg állapotától, a repülőgépek rendelkezésre állásától, időjárási körülményektől stb.
Milyen orvosi ellátást biztosítanak a repülés során?
A fedélzeten magasan képzett orvosi személyzet áll rendelkezésre, akik folyamatos felügyeletet és szükség szerinti beavatkozást végeznek. Valamennyi repülőgépünk Advanced Life Support (ALS) kompetenciájú egészségügyi eszközökkel felszerelt.
Van lehetőség csecsemők, gyermekek szállítására?
Igen, a gyermekek szállítására speciális gyermekgyógyász csapat áll rendelkezésre. A csecsemők szállítására Babypod-ot biztosítunk, amely akár 8 kg-ig biztosítja a kora- és újszülöttek biztonságos szállítását Ennél nagyobb gyermekeket speciális hevederrel rögzítik a hordágyon.
Kinél jöhet szóba légi betegszállítás igénybevétele?
Minden olyan személynél, akinek vagy az egészségi állapota vagy a földrajzi helyzete indokolttá teszi, függetlenül attól, hogy balesetet szenvedett, súlyos betegséggel küzd, vagy bármilyen egészségügyi krízishelyzetben van.
Mi a különbség a kereskedelmi járaton történő betegszállítás és a mentőrepülőgépes szállítás között?
A mentőrepülőgépek teljesen felszerelt, egyfajta mobil intenzív osztályként működnek, míg kereskedelmi járaton orvosi felügyelettel történik a szállítás menetrend szerint közlekedő repülőgépen.
Hogyan történik a beteg hazaszállítása külföldről?
A TrustAir Aviation Alarm Centere megszervezi a teljes logisztikát, beleértve a hazaszállítást és az orvosi felügyelet biztosítását is. Szükség esetén Magyarországon a kórházi helybiztosítást is megszervezzük.
Mi történik, ha a beteg állapota a repülés közben rosszabbodik?
A fedélzeten lévő orvosi csapat azonnal beavatkozik, és szükség esetén akár köztes repülőtéren történő leszállást kezdeményezhet.
Hogyan lehet légi betegszállítást igénybe venni?
Igény esetén a TrustAir Aviation Alarm Center-én keresztül tud velünk kapcsolatba lépni, ahol a szolgáltatás minden részletét előre egyeztetik kollégáink.
- Az írásos megkeresést és a szükséges paraméterek megadását követően elküldjük árajánlatunkat.
- Az ajánlatunk elfogadása esetén írásos megrendelés szükséges a járat szervezésének megkezdéséhez.
- A számlázási adatok megadása után proforma számlát küldünk, mely ellenében a teljes összeget előre kell rendezni.
- Az összeg számlánkra történő beérkezése után küldjük a visszaigazolásunkat.
A szervezés és a repatriáció bonyolítása során megrendelőink folyamatos tájékoztatást kapnak a járatról, a páciens aktuális állapotáról.
Mennyibe kerül egy légi betegszállítás?
Az árak számos tényezőtől függnek, például a távolságtól, a használt repülőgép típusától és a beteg speciális ellátási igényeitől. Emellett számolni kell még a repterek és repülőtér közötti szállítások, valamint az utas költségeivel is.
Hogyan fizethetem ki a légi betegszállítás költségeit?
Amennyiben a megrendelő magánszemély, a betegszállítás teljes költsége egy összegben átutalással fizetendő a szolgáltató számára.
Milyen dokumentumok szükségesek a repülőgépes betegszállításhoz?
A betegszállítások gördülékenyebb ügyintézésének elősegítése érdekében egy írásos megrendelőn túl az alábbi dokumentumokra és információkra van szükség:
- Honnan-hova történik a szállítás.
- Küldő orvos nyilatkozata a szállítandó beteg vezető diagnózisáról, aktuális állapotáról, a tervezett szállítás körüli 12 órában várható ellátási igényről. (A rendelkezésre álló adatokon túl szükség esetén ún. „repülés előtti állapotfelmérést” végzünk, hogy eldöntsük, biztonságosan szállítható-e a beteg.)
- A fogadó kórház nyilatkozata. Igény esetén a teljes betegutat megszervezünk (pl. a Magyarországon fogadó osztályt is megtaláljuk), garantálva ezzel a beteg/sérült felvételét.
- Fontos, hogy már a megrendeléskor ismert legyen a költségviselő személye, akinek erről nyilatkoznia kell.
- A beteg (és esetleges kísérőjének) útlevél-, szükség esetén vízumának másolata.
Van utasbiztosításom, ez fedezi-e a légi betegszállítás költségeit?
Az utasbiztosítások az Európai Unió területén belül korlátlanul fedezik a légi betegszállítást költségeit, amennyiben a beteg egészségi állapota, vagy földrajzi elhelyezkedése indokolja ezt. Unión kívüli szállítás esetén egyéb feltételek érvényesek, ezt tisztázza biztosítójával!
A fedezet feltételeit minden esetben ellenőrizze biztosítójánál.
Ki lehet a légi betegszállítás költségviselője?
A légi betegszállítás költségeit magyar TAJ számmal és biztosítással rendelkező személyek esetén, egyedi elbírálással fizetheti a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő is, illetve az érintett biztosítója, assistance szolgáltató vagy magánszemély is. Társaságunk magánszemélyek nevében elfogadja cégek, vállalatok, alapítványok kötelezettség vállalását is.
Utazhatnak-e családtagok vagy kísérők a beteggel?
A legtöbb esetben egy fő kísérő családtag utazhat a beteggel, attól függően, hogy a beteg orvosi állapota lehetővé teszi-e. Arról, hogy kísérő utazhat-e a beteggel minden esetben a légi betegszállítást végző szolgáltató, jelen esetben a TrustAir Aviation dönt.
Mit jelent az „ágytól ágyig” történő szállítás a légi betegszállításban?
Ez azt jelenti, hogy az egészségügyi csapatunk a beteggel van az indulási helytől egészen az érkezési kórházig, így folyamatos ellátás és orvosi felügyelet biztosított a beteg számára a szállítás teljes időtartama alatt.
Megszervezi-e szolgáltató a légi betegszállításhoz kapcsolódóan a földi mentőket is?
Igen. Igény esetén a megrendelő kérésére a küldő és fogadó kórház, valamint a repülőtér közötti földi mentőszállítást is megszervezzük. Ennek költéségeiről előzetesen tájékoztatjuk a megrendelőt.
Mennyi és milyen méretű poggyász szállítható a mentőrepülőgépen?
A mentőrepülőgépünk fedélzetén utasonként egy darab maximum 40x30x20 cm méretű kézipoggyász szállítható. Nagyobb méretű csomagok szállítása minden esetben a megbízó (utas biztosítója, vagy a megrendelő magánszemély) felelőssége.
Hasznos linkek
Az alábbi linkekre kattintva külföldi utazással kapcsolatos hasznos információkat talál.
http://konzuliszolgalat.kormany.hu/europa-utazasi-tanacsok